Vyberte stránku

Pořízení štěněte

Toužíte-li po tom, aby Váš pejsek odpovídal vzhledově a povahově danému plemeni, volte vždy štěně s PP (průkaz původu).

Bohužel v posledních letech dochází u špiců často k množení bez PP, kdy rodiče daných štěňat často neodpovídají standardu, mohou mít i zdravotní postižení, která je z chovu s PP vylučují, nikdo neovlivní kolikrát je fena za život kryta, atd. U štěňat bez PP tak bohužel nemáte jistotu vzhledu, povahy a ani větší předpoklad zdraví.

K odchovu špiců s PP je potřeba pouze uchovnění (tj. účast psa na bonitaci, kde je předveden v pohybu, posoudí se zuby – skus, celkový stav psa) a 1 zdravotní vyšetření. U trpasličích špiců/pomeranianů, malých a středních špiců se jedná o vyšetření luxace patelly (PL) a u velkých a vlčích špiců / keeshondů se jedná o vyšetření dysplazie kyčelního kloubu (DKK).

Nedejte tak prosím na výmluvy typu „nechtěli jsme chodit na výstavy“, „neměli jsme čas psa zbonitovat“ (otázka 1 dne na bonitaci a 1 návštěvy u veterináře – DKK, patelly je možno vyšetřit přímo u bonitace), apod.

Taktéž doporučujeme návštěvu u chovatele, aby sám zájemce viděl prostředí, ve kterém štěně vyrůstá, měl čas se informovat chovatele na péči o štěně (na jaké krmení je zvyklé, péče o srst, základní info o socializaci, atd.).

KCHŠ již nedělá kontroly vrhů. Za podmínky odchovu tak vždy nese odpovědnost samotný chovatel. V případě podezření na odchov štěňat s PP v nevhodných podmínkách, prosím o kontaktování KCHŠ.


Co vyžadovat při koupi štěněte?

Chtějte vidět PP rodičů (u otce stačí kopie PP), kde je zaznamenána chovnost daných jedinců (lze ověřit i v databázi chovných jedinců), ideálně i certifikát o CHS (chovatelská stanice) – zjistíte tak, zda je to CHS pod FCI či jiným klubem, taktéž kopie zdravotních testů.

Dále pak kupní smlouvu, kde je zaznamenáno, že bude PP štěněte zaslán na Vaši adresu, jakmile dojde k vydání od ČMKU.  Nelekejte se, většinou to trvá plemenné knize několik měsíců, není tak v moci chovatele Vám předat PP společně se štěnětem. Máte-li pochybnosti, kontaktujte ČMKU – plemennou knihu, v jaké fázi je vydání PP danému vrhu.

Další informace: https://www.spicove.cz/chovatelstvi-psu/koupe-a-prodej-psu/

Zároveň  KCHŠ doporučuje zjistit si, přečíst a ověřit všechny informace o registraci a o průkazu původu Vašeho štěněte ještě předtím, než si své první štěňátko zakoupíte. Vyhnete se tak zbytečnému zklamání. Zvláště pak buďte obezřetní u pořizování štěňátek trpasličích špiců/pomeranianů ze zahraničí za velmi nízké ceny.


Paní Vladimíra Tichá napsala nedávno na webu ČMKU velmi přínosný článek, který se z plemen chovaných v KCHŠ dotýká především Německého trpasličího špice / Pomeraniana.

FCI a jiné (např. UCI) mezinárodní chovatelské kluby, průvodce:
ČMKU jako jediná zastřešuje kynologii v České republice a je řádným členem Mezinárodní kynologické federace FCI

FCI – Federation Cynologique Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která vznikla v roce 1911. Jejími členy je 93 států, a některé další, např. Velká Británie nebo USA spolupracují s FCI na základě dohody. FCI dává základní pravidla chovu psů a schvaluje standardy jednotlivých plemen. Českou republiku zastupuje v FCI Českomoravská kynologická unie (ČMKU).

Průkazy původu (PP) vystavené ČMKU jsou uznávány u všech členských států FCI a je na nich logo, jehož součástí je znak FCI – zeměkoule UCI – United kennel Club Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která byla založena v Německu v roce 1976. Jejími členy je cca 16 států. Českou republiku v UCI zastupuje Českomoravská kynologická federace (CKF).

Asi nelze říkat zájemcům o chov psů s PP, že si musí brát štěně jen od chovatele z té či oné organizace. Pokud ale sáhnete po štěněti s PP vystaveným UCI nebo mezinárodním chovatelským klubem, musíte počítat s tím, že se nemůže zúčastňovat oblastních, krajských, klubových, speciálních, národních nebo mezinárodních výstav pořádaných ČMKU nebo jejími členy. Nemůže také být předváděno na některých výcvikových akcích, např. zkouškách z loveckého výkonu nebo se zúčastňovat dostihů. A co je podstatné, nemůže být na základě svého PP v rámci ČMKU (FCI) zařazeno do chovu.

Kdyby vám nebylo cokoliv jasné, kontaktujte poradce chovu, vždy vám ochotně poradí a pomůžou!
Odkaz na poradce chovu zde: Poradci chovu – Klub chovatelů špiců , z.s. (KCHŠ) (spic.cz)


Shrnuto:

Klub chovatelů špiců, z.s. je klubem registrovaným pod Českomoravskou Kynologickou Unií (zkratka ČMKU, web www.cmku.cz), což znamená, že patří pod FCI: Fédération Cynologique Internationale (web www.fci.be).

Průkaz původu štěňátka, které budete chtít jednou uchovnit v českém chovatelském klubu, tedy v KCHŠ, by měl být vydán organizací FCI v tom státě, ve kterém se štěně narodilo. Je-li štěňátko z Česka, pak je touto organizací právě ČMKU. Stejné pravidlo platí i pro výstavy pořádané pod patronací FCI, nejen v ČR, ale kdekoli ve světě.