Vyberte stránku

DNA profil

DNA profily jsou povinné pouze u rodičů vrhů, nikoli u štěňat!
Pokud nevyužijete službu odběru genetického vzorku při konání bonitace, můžete si odběr DNA zajistit sami následovně:

1. Vybrat laboratoř

Můžete využít jakoukoli laboratoř dle ISAG normy, včetně zahraničních. V ČR jsou např. laboratoře:

Genomia                   www.genomia.cz
Tilia Laboratories    www.tilialaboratories.cz
Vemodia                    www.vemodia.cz

Ceníky najdete na webových stránkách laboratoří.

2. Prostudovat pokyny zvolené laboratoře

Je nutné se na webových stránkách dané laboratoře nejdříve zaregistrovat. Prostudujte si postup příslušné laboratoře a postupujte dle nich. Všechny mají podobné kroky.

3. Objednávka DNA

Objednejte na webových stránkách zvolené laboratoře genetický profil včetně zaslání odběrové sady. Budou vám od laboratoře zaslány pokyny k platbě. Tu uhraďte. Vemodia zasílá fakturu až po obdržení vzorku. Potřebné žádanky k profilu DNA a příslušné formuláře si vyplňte a vytiskněte, budete je muset vlastnoručně podepsat a nechat potvrdit i u veterináře, který stěr provede.

4. Objednat odběr DNA stěru u svého veterináře

U svého veterináře si domluvte termín pro odběr stěru z dutiny ústní nebo krevního vzorku. Pes nesmí půl hodiny před odběrem jíst, pít a být v kontaktu s jiným zvířetem. Veterinář musí provést kontrolu identifikace zvířete (kontrola čipu, nebo tetování) a příslušný formulář musí potvrdit razítkem. Na zadní stranu rodokmenu veterinář zapíše: „dne ….: Odběr DNA – bukální stěr – serum“  a potvrdí razítkem + podpisem. Označenou obálku se stěry, formuláře a žádanky odešlete v bublinkové obálce na adresu laboratoře.

5. Výsledek testu DNA

Laboratoř vám na váš uvedený email zašle protokol o vyhodnocení DNA profilu. Tento doklad si uchovejte! Při zapojení zvířete do chovu ho budete muset dokladovat. Pokud máte DNA profil vyhodnocený ještě před plánovanou bonitací, připojte výsledek DNA profilu k přihlášce na bonitaci. Výsledek testu DNA chovného páru zašlete vašemu poradci chovu, spolu se zápisem štěňat.