• Nejbližší bonitace: 23.11.2019 v Hostouni, uzávěrka 15.11.2019 nebo po naplnění kapacity. Možnost odebrat DNA a vyšetřit luxaci patelly.   >>přihlášky zde<<
   
 • Výsledky KV v Mladé Boleslavi dne 29.09.2019
 • Zápis  z Řádné a z Mimořádné členské schůze dne 16.02.2019 v Hostouni // Všechny zápisy
   
 • Pro chovatele: Krok za krokem , pokyny pro odchov štěňat a souhrnné informace a formuláře
 • Pro budoucí majitele: Jak si vybrat štěňátko s průkazem původu
   
 • Návod: Jak na to - DNA profil - Máte vyhotoven DNA profil a není uveden v databázi? Zašlete jej na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Oznámení

Vážení přátelé,
abychom předešli dalším nedorozumění na výstavách a bonitacích, ráda bych uvedla věci na pravou míru:

 1. Výstava není chov a naopak (tudíž i jedinci na výstavě průměrní, můžou dát skvělé potomstvo a naopak výstavní multišampioni můžou dát výstavně průměrné jedince)
 2. Výstava je přehlídka krásy, kde se hledá jedinec, který se nejvíce přibližuje danému standardu (rozhodčí se řídí bezvýhradně platným standardem, který přesně definuje velikost v daném rázu a barvy. Tudíž argumentace typu“ proč nemám titul, když je chovný?“není vůbec na místě a rozhodčímu to nepřísluší řešit)
 3. Bonitace je uchovnění , kdy jedinec musí splnit několik podmínek (podmínky jsou pro každý ráz jasně dané. Výchozí metou je samozřejmě standard. Cílem bonitace je jedince co nejlépe popsat, aby při výběru partnera na chov byla co největší pravděpodobnost zdravého potomstva, které odpovídá standardu. Bonitační komise může být vzhledem k ostatním výborným znakům jedince mírně benevolentní, což se týká i tak často diskutované míry u rázu trpasličí/pomeranian. Myslím si, že uchovnění s tolerancí max +3cm je velmi rozumný krok. Tito jedinci by logicky měli být používáni v chovu, aby jejich partner splňoval danou výšku standardem. Ráda bych zde uvedla, že uchovnění není nárokové-např výška +3cm, velká ztráta premolárů a špatný pigment asi není správný přínos a posun chovu kupředu) V případě jakýchkoliv dotazů se, prosím, ptejte přímo-zamezí se tak spekulativním diskuzím na různých sociálních sítích a fórech.

  Kristina Vaníčková
  Předsedkyně KCHŠ